HistoriaTego dnia

Tego dnia w futbolu– 29 stycznia – Japonia mistrzem Azji

W finale XV Pucharu Azji rozegranego w Dausze w Katarze Japonia pokonała Australię 1-0. Japończycy po raz 4 w historii odnieśli sukces w tych rozgrywkach. Dla Australii był to dopiero drugi udział (wcześniej nie należała do Azjatyckiej Konfederacji) w azjatyckim czempionacie. W 2007 roku Australijczycy odpadli w ćwierćfinale.

Do rozstrzygnięcia finału była potrzebna dogrywka bowiem po podstawowych 90 minutach było 0-0. Bramkę na wagę tytułu zdobył w 109 minucie Tadanari Lee. Od pierwszych minut Australia miała przewagę i stwarzała bardzo dobre okazje do strzelenia bramki. Żadna z prób nie zakończyła się bramką.

Po meczu Keisuke Honda został wybrany piłakrzem turnieju turnieju. Obaj menedżerowie chwalili swoich piłkarzy po meczu: Osieck wyraził rozczarowanie, że Australia nie może wykorzystać wielu okazji do zdobycia gola, podczas gdy Zaccheroni nazwał wygraną Japonii „wielkim zwycięstwem”.

Obie reprezentacje wygrały swoje grupy. Australia rywalizowała z Koreą Południową, Bahrajnem i Indiami. W ćwierćfinale Australijczycy pokonali Irak, a w półfinale rozbili Uzbekistan aż 6-0. Japonia w grupie grała z Jordanią, Syrią i Arabią Saudyjską. Później Japońćzycy pokonali Katar i Koreę Południową w półfinale.

Australia – Japonia 0-1 po dogrywce, składy: