HistoriaTego dnia

Tego dnia w futbolu– 22 stycznia początek 22 Pucharu Narodów Afryki

22 stycznia 2000 roku rozpoczęła się 22 edycja Pucharu Narodów Afryki. Turniej został zorganizowany w Ghanie i w Nigerii. W meczu otwarcia Ghana zremisowała z Kamerunem 1-1. W turnieju uczestniczyło 16 zespołów. W finale rozegranym 13 lutego Kamerun pokonał po rzutach karnych Nigerię i po raz 3 sięgnął po ten tytuł.

Mecz otwarcia rozegrano na Ohene Djan Sports Stadium w stolicy Ghany w Akrze. Inaugurację oglądało około 45 tysięcy widzów. Pierwsi bramkę zdobyli goście w 19 minucie, a strzelcem był Marc-Vivien Foé. Wyrównał w 57 minucie  Kwame Ayew.

Strzelec pierwszej bramki w tym meczu i zarazem tego turnieju Marc-Vivien Foé 3 lata później 26 czerwca 2003 roku zasłabł podczas półfinałowego meczu Pucharu Konfederacji w spotkaniu Kamerun – Kolumbia i  zmarł wkrótce po przewiezieniu do szpitala.