HistoriaTego dnia

Tego dnia w futbolu– 17 czerwca finał Mistrzostw Świata 1962

17 czerwca 1962 roku w chilijskim Santiago na Estadio Nacional rozegrano finał VII Mistrzostw Świata. Brazylia pokonała Czechosłowację 3-1. Spotkanie na żywo oglądało blisko 70 tysięcy widzów. Brazylia obroniła tytuł wywalczony 4 lata wcześniej w Szwecji. Po raz drugi w historii doszło do obrony tytułu mistrzowskiego. Wcześniej dokonała tego Reprezentacja Włoch- 1934 i 1938.

Również po raz drugi w finale spotkały się drużyny, które grały wcześniej ze sobą w turnieju. W fazie grupowej Brazylia zremisowała z Czechosłowacją 0-0. Wcześniej do podobnej sytuacji doszło w 1954 roku (RFN i Węgry).

Brazylia wygrała swoją grupę w fazie grupowej, a Czechosłowacja zajęła w tej samej grupie drugie miejsce. W ćwierćfinale Brazylia wygrała 3-1 z Anglią, a Czechosłowacja z Węgrami 1-0. W półfinale Brazylijczycy wygrali z gospodarzami 4-2. Czechosłowacy pokonali Jugosławię 3-1.

Mecz finałowy rozpoczął się świetnie dla Czechosłowacji. W 15 minucie wynik otworzył Josef Masopust. Już dwie minuty później wyrównał Amarildo. Na 2-1 podwyższył Zito w 69 minucie. Wynik ustalił w minucie 78 Vavá.

17 czerwca 1962- Finał Mistrzostw Świata w Chile
Brazylia – Czechosłowacja  3-1
Estadio Nacional, Santiago – widzów: 68 679
sędzia: Nikolay Latyshev (ZSRR)

bramki:

Jozef Masopust 15′
Amarildo 17′
Zito 69′
Vavá 78′

Składy
Brazylia:

Gilmar
Djalma Santos
Mauro Ramos kapitan
Zózimo
Nílton Santos
Zito
Didi
Garrincha
Mário Zagallo
Vavá
Amarildo

Trener: Aymoré Moreira

Czechosłowacja:

Viliam Schrojf
Jiří Tichý
Svatopluk Pluskal
Ján Popluhár
Ladislav Novák kapitan
Andrej Kvašňák
Josef Masopust
Tomáš Pospíchal
Adolf Scherer
Josef Kadraba
Josef Jelínek

Trener: Rudolf Vytlačil