Słownik piłkarski: #8 Regista

Słownik piłkarski jest niezbędnym narzędziem dla wszystkich, którzy interesują się tą dyscypliną, zarówno kibiców, jak i zawodników czy trenerów. W słowniku piłkarskim znajdują się definicje terminów związanych z taktyką, techniką, specyficznymi zagraniami czy sytuacjami na boisku, a także pozycjami na boisku. W ósmej części słownika piłkarskiego zostanie przedstawiony termin “regista”.

Regista co to znaczy ?

Regista — to termin piłkarski i odnosi się do pozycji gracza, który pełni funkcję organizatora gry zespołu. Gracz w tej pozycji odpowiada za dystrybucję piłki i kreowanie sytuacji ofensywnych. Zazwyczaj jest to gracz o dużych umiejętnościach technicznych i taktycznych, który potrafi wprowadzać płynność do gry swojego zespołu. W wielu systemach taktycznych gracz w tej pozycji nazywany jest “pomocnikiem defensywnym” lub “dyrygentem”. Regista to często także gracz z dużym wyczuciem, kreatywnością i techniką, który potrafi prowadzić grę swojego zespołu i wypracowywać sytuacje bramkowe.

Terminem bliskim “registy” jest playmaker, który także kreuje grę i dąży do sytuacji ofensywnych, często asystuje przy bramkach, lub zalicza tzw. drugą asystę.