Czym jest sportswashing ?

Wszyscy doskonale znamy termin “prania pieniędzy”. Od wieków proceder wykorzystywany przez oszustów do szybkiego wzbogacenia się. Skoro można prać pieniądze to czy można prać sport?  Jeśli tak to, na czym to polega? Sportswashing- czyli po polsku wybielanie się poprzez sport, lub pranie sportowe- to praktyka, która działa w świecie już od czasów starożytnych, lecz sam termin jest stosunkowo nowym w słownikach językowych. Być może dlatego, że w ostatnich latach sportswashing nabrał ogromnego rozmachu.

W skrócie sportswashing to wszelkie metody, praktyki, zachowania mające na celu  poprawienie reputacji korporacji, rządów, ludzi wpływowych, czy też grup. Sportswashing wykorzystuje się min. do zatuszowania, lub odwrócenia uwagi od łamania praw człowieka, korupcji, brudnych pieniędzy, polityki antyspołecznej, wojen itp. Idealnym przykładem na sportswashing jest startujące już wkrótce Mistrzostwa Świata 2022 w Katarze. Dzisiaj wiemy, że Katarczycy kupili sobie organizację mundialu. To właśnie organizacje dużych wydarzeń sportowych, lub finansowanie drużyn sportowych, albo pojedynczych sportowców jest najczęstszą formą sportswashingu.

Nie zawsze chodzi o wybielenie, ale o zwrócenie na siebie uwagi, propagandę i promocję np. danego kraju jak w przypadku Kataru, albo firm takich jak Qatar Airways.

 

 

Fotografia: Philip Myrtorp_Knippla, Källö-knippla, Sweden/ Unplash.com