Dookoła piłki

Słownik piłkarski: #9 Box-to-box

Witaj w dziewiątej części piłkarskiego słownika! Tym razem skupimy się na zawodniku, który zazwyczaj występuje na pozycji pomocnika. Termin “box-to-box” często określa piłkarzy, którzy są w stanie poruszać się po całym boisku – od defensywy do ofensywy. Można by powiedzieć, że takim zawodnikom zależy na pokryciu jak największej ilości terenu na boisku. Termin “box-to-box” w tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza przejście od jednego końca boiska do drugiego. To ważna pozycja na boisku, ponieważ box-to-box player może pomóc swojemu zespołowi w ofensywie, a jednocześnie wrócić szybko do obrony.

Box-to-box co to znaczy ?

Box-to-box to termin używany w piłce nożnej, który opisuje styl gry środkowego pomocnika, który jest w stanie przemieszczać się z jednej strony boiska na drugą, biorąc udział w grze zarówno w obronie, jak i w ataku.

Zawodnicy grający na pozycji box-to-box charakteryzują się dobrym podaniem, szybkim dryblingiem oraz umiejętnością odzyskiwania piłki. Są w stanie wykonywać długie biegi po boisku, co pozwala na niesienie pomocy zarówno w obronie, jak i w ataku.

Box-to-box to typowa pozycja w taktyce 4-4-2 lub 4-3-3, gdzie taki zawodnik jest w stanie pełnić rolę połączenia między defensywnymi pomocnikami a ofensywnymi skrzydłowymi lub napastnikami. Ważną cechą zawodnika grającego na tej pozycji jest wytrzymałość fizyczna i siła, ponieważ musi on intensywnie pracować na całym boisku przez cały mecz.