InfoPrzegląd piłkarski

Przegląd piłkarski 29 stycznia – 4 lutego 2024

W ostatnich dniach świat futbolu był świadkiem wielu emocjonujących wydarzeń. Półfinaliści Pucharu Azji i Pucharu Narodów Afryki zostali ujawnieni, a walka o tytuł staje się coraz bardziej intensywna. Senegal, choć w poprzednich rozgrywkach wygrał tytułu, tym razem musiał uznać wyższość rywali. W Polsce kluby ekstraklasowe zakończyły intensywne przygotowania do powrotu do ligowych zmagań, co budzi oczekiwania kibiców na emocjonujące spotkania. Liverpool triumfował w Superpucharze Urugwaju, podczas gdy gol Roberta Lewandowskiego podbudował nadzieje fanów na lepsze dni w Barcelonie. Derby Madrytu zakończyło się remisem, a Inter Mediolan wyraźnie zmierza po kolejne mistrzostwo Włoch. Nie mniej ważne było ogłoszenie, że mecz otwarcia Mistrzostw Świata 2026 odbędzie się w niezwykłym mieście Mexico City, zapowiadając start ekscytujących zawodów. Ostatnie dni przyniosły wiele niespodzianek i niecierpliwie oczekujemy na kolejne wydarzenia na boiskach całego świata.

• Mecz otwarcia Mistrzostw Świata 2026 w Mexico City

Jeżeli chcesz dodać kronikarski wpis z minionego tygodnia napisz: ifutbolpl@gmail.com, lub w social mediach:

Niedziela 04.02.2024

Sporą dramaturgię miało spotkanie 1/8 finału, w którym Irak grał z Jordanią. W 76 minucie Ayman Hussein zdobył gola na 2-1 dla Iraku. W geście radości pobiegł pod trybuny, a więc opuścił boisko i sędzia pokazał mu drugą żółtą kartkę i musiał opuścić boisko. W piątej minucie doliczonego czasu gry Jordania wyrównała, a trzy minuty później Al Rashdan zdobył gola na 3-2 dla Jordanii.

Gospodarz Pucharu Azji Katar pokonał Palestynę 2-1 i awansował do ćwierćfinału. Pierwsi bramkę zdobyli Palestyńczycy w 37 minucie. Na listę strzelców wpisał się Oday Dabbagh. Katar wyrównał pod koniec pierwszej połowy. Strzelcem bramki był Hasan Al Haydos. Zwycięską bramkę strzelił w 49 minucie z rzutu karnego Akram Afif.

W Pucharze Narodów Afryki Wyspy Zielonego Przylądka wyeliminowały Mauretanię po wygranej 1-0. Jedyną bramką zdobył w 88 minucie Ryan Mendes z rzutu karnego.

Senegal nieborni tytułu sprzed, ponieważ został wyeliminowany przez gospodarza turnieju Wybrzeże Kości Słoniowej. Po podstawowym czasie gry było 1-1. Bramki strzelili: Habibou Diallo w 4 minucie dla Senegalu i w 86 minucie Franck Kessie z rzutu karnego. Dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia. W rzutach karnych wygrało Wybrzeże Kości Słoniowej 5-4. Jedynego karnego nie wykorzystał Moussa Niakhate. Gospodarz turnieju Wybrzeże Kości Słoniowej awansował do 1/8 finału z trzeciego miejsca w grupie. Po grupowej porażce 0-4 z Gwineą Równikową został zwolniony trener Słoni- Francuz Jean-Louis Gasset. W meczu z Senegalem drużynę prowadził Emerse Faé.

—————————————————-

Zakończyła się 1/8 finału Pucharu Narodów Afryki. Ostatnimi ćwierćfinalistami zostali: Mali i RPA. Mali pokonało 2-1 Burkina Faso, natomiast RPA wyeliminowało Maroko.

W Pucharze Azji w 1/8 finału Uzbekistan wygrał z Tajlandią 2-1. Więcej dramaturgii było w drugim spotkaniu. Arabia Saudyjska prowadziła 1-0 z Koreą Południową, ale Koreańczycy doprowadzili do wyrównania w 9 minucie doliczonego czasu gry i doszło do dogrywki, która nie przyniosła rozwiązania. W rzutach karnych wygrała Korea 4-2.

w Turcji:
ŁKS Łódź – FK Radnički (Serbia) 1-1
Ruch Chorzów – FK AP Brera (Macedonia Płn.) 2-1
Arka Gdynia – Worska Połtawa (Ukraina) 2-3
Lechia Gdańsk – Kyzył-Żar (Kazachstan) 1-0
Wisła Kraków – Kolding (Dania) 2-1

Zakończyła się 1/8 finału Pucharu Azji. Japonia pokonała Bahrajn 3-1, natomiast Iran wyeliminował Syrię, ale w tym spotkaniu doszło do dogrywki i rzutów karnych, w których Iran wygrał 5-3. Od 74 minuty w drużynie Iranu grał zawodnik Lecha Poznań Ali Gholizadeh. Zszedł z boiska w 119 minucie.

Czwartek 01.02.2024

Sporo emocji zapewnili kibicom gracze Wolverhampton i Manchesteru United. W meczu 22 kolejki Premier League Manchester United prowadził już 2-0 (Rashford i Hojlund) na stadionie Molineux Stadium 2-0. Wtedy Wilki zdobyły bramkę kontaktową z rzutu karnego (Sarabia). Czerwone Diabły zdobyły gole trzeciego w 75 minucie (McTominay), a Wolves 10 minut później wyrównało (Kliman). Sędzia doliczył do podstawowego czasu gry 9 minut. I właśnie wtedy wydarzyło się najwięcej. Najpierw w 95 minucie wyrównał Neto. Radość gospodarzy nie trwała długo, bo dwie minuty później wygraną Manchesterowi zapewnił Mainoo.

Liverpool Montevideo zdobył Superpuchar Urugwaju. W meczu o trofeum Liverpool pokonał Defensor Sporting 1-0. Gola zdobył w 79 minucie Thiago Vecino, który pojawił się na boisku 12 minut wcześniej. To 3 tryumf w tych rozgrywkach Liverpoolu w historii. (rozegrano jak dotąd 7 finałów).

w Turcji:
Warta Poznań – FK Škendija (Macedonia Płn.) 0-1
Zagłębie Lubin – ŁNZ Czerkasy (Ukraina) 1-1
Zagłębie Lubin – Dinamo Batumi (Gruzja) 1-1

Poznaliśmy dwóch pierwszych półfinalistów Pucharu Azji. Jordania pokonała Tadżykistan 1-0. Bramkę samobójczą zdobył w 66 minucie Wahdat Chanonow. Jordania po raz pierwszy w historii awansowała do półfinału Pucharu Azji.

O wiele więcej emocji, było w spotkaniu Australii z Koreą Południową. W 42 minucie gola dla Socceroos zdobył Craig Goodwin. Zanosiło się na awans Australii, ale w 6 minucie doliczonego czasu gry Koreańczycy wyrównali. Bramkę wyrównującą zdobył Hwang Hee-chan. Doszło do dogrywki, w której w 104 minucie awans Korei zapewnił Son Heung-min.

Ademola Lookman zdobył jedyną bramkę w meczu Nigeria – Angola w półfinale Pucharu Narodów Afryki i zapewnił Nigerii awans do półfinału.

Demokratyczna Republika Konga pokonała Gwineę 3-1 i awansowała do półfinału PNA. Najpierw jednak bramkę zdobyli Gwinejczycy w 20 minucie. Strzelcem był Mohamed Bayo. Dla DRK trafili: Chancel Mbemba w 27 minucie, Yoane Wissa w 65 minucie i Arthur Masuaku w 82 minucie.

W futsalowym meczu towarzyskim rozegranym w Koszalinie Polska pokonała 4-1 Arabię Saudyjską.

Piotr Parzyszek zdobył bramkę i nie wykorzystał rzutu karnego w spotkaniu 24 kolejki II ligi holenderskiej. Klub Polaka FC Emmen zremisował 1-1 z FC Eindhoven.

Motor Lublin – Stal Stalowa Wola 2-0

Rozegrano dwa kolejne mecze ćwierćfinałowe Pucharu Azji. Japonia prowadziła z Iranem od 28 minuty. Bramkę zdobył Hidemasa Morita. Irańczycy wyrównali w 55 minucie, a gola zdobył Mohammad Mohebi. Gdy już obie drużyny szykowały się do dogrywki, sędzia w 6 minucie doliczonego czasu podyktował rzut karny, który wykorzystał Alireaz Dżahanbachsz.

Stawkę półfinalistów uzupełnił gospodarz turnieju- Katar, który wyeliminował po rzutach karnych Uzbekistan. Po podstawowym czasie gry i dogrywce było 1-1. Bramki zdobyli: Utkir Yusupov- bramka samobójcza w 27 minucie  i Odilijon Hamrobekov w 55. W karnych Katar wygrał 3-2.

Gospodarz Pucharu Narodów Afryki Wybrzeże Kości Słoniowej wyeliminował Mali w ćwierćfinale, ale dopiero po dogrywce. Najpierw w 71 minucie Mali objęło prowadzenie. Bramkę zdobył Nene Dorgeles. Słonie wyrównali w 90 minucie, kiedy to bramkę strzelił Simon Adingra. Zwycięski gol dla WKS padł w 2 minucie doliczonego czasu dogrywki. Oumar Diakite trafił na 2-1.

Ostatnim półfinalistą Pucharu Narodów Afryki została RPA, która po karnych wyeliminowała Wyspy Zielonego Przylądka. Po podstawowym czasie gry i dogrywce było 0-0.

FC Barcelona pokonała na wyjeździe Deportivo Alaves 3-1. Jedną z bramek strzelił Robert Lewandowski.

Krzysztof Piątek strzelił dwa gole a jego Başakşehir pokonał 2-0 İstanbulspor w meczu 24 kolejki tureckiej Super Lig.

W meczu 23 kolejki serie B Spezia zremisowała z Catanzaro 1-1, a gola dla Spezii zdobył Filip Jagiełło.

Na Malcie rzut karny obronił Marcel Zapytoski. Drużyna Polaka Birkirkara przegrała 1-2 z Florianną.

Jan Bednarek strzelił bramkę dla Southampton w spotkaniu wyjazdowym 30 kolejki Championship przeciwko Rotherham.

Kolejną bramkę w tym sezonie zdobył Hugon Bartkowiak. Klub Polaka Mons Calpe zremisował z Europa Point 1-1 w meczu 15 kolejki ligi gibraltarskiej.

Niedziela 4.02.2024

FIFA ogłosiła kalendarz Mistrzostw Świata 2026 które odbędą się w USA, Meksyku i w Kanadzie. Mecz otwarcia zostanie rozegrany 11 czerwca 2026 roku na Estadio Azteca w Mexico City. Finał zaplanowano na 19 lipca na MetLife Stadium w East Rutherford, czyli  na przedmieściach Nowego Jorku.

W europejskich hitach Arsenal wygrał 3-1 z Liverpoolem. W zespole Kanonierów drugą połowę rozegrał Jakub Kiwior. W derbach Olimpico Lyon pokonał Marsylię 1-0. Kolejne w tym sezonie derby Madrytu na remis. Real zremisował u siebie z Atletico 1-1. We Włoszech po tytuł pewnie zmierza Inter. Po niedzielnej wygranej 1-0 z wiceliderem Juventusem jest tego znacznie bliżej.

W spotkaniu 20 kolejki 2 Bundesligi Fortuna Düsseldorf przegrała na wyjeździe 3-4 z SC Paderborn. Bramkę dla Fortuny zdobył Dennis Jastrzembski.

W futsalowym meczu towarzyskim Polska pokonała w Kołobrzegu Arabię Saudyjską 11-0.