InfoPrzegląd piłkarski

Przegląd piłkarski 15-21 stycznia 2024

W minionym tygodniu świat piłkarski był świadkiem kilku znaczących wydarzeń. Zagłębie Sosnowiec znalazło się w nowych rękach, co budzi ogromne zainteresowanie kibiców. Bartosz Slisz dołączył do Atlanty, zapewniając drużynie nowe perspektywy i umiejętności. Napoli z kolei zaszokowało fanów, awansując do finału Superpucharu Włoch. Polski piłkarz zanotował historyczne osiągnięcie, zdobywając pierwszego polskiego hat-tricka w historii Serie A. Ponadto zakończono dwie kolejki fazy grupowej Pucharu Azji i Pucharu Narodów Afryki, dostarczając emocji i niespodzianek na międzynarodowej arenie piłkarskiej.

• Zagłębie Sosnowiec w nowych rękach.
  • Bartosz Slisz w Atlancie.
  • Napoli w finale Superpucharu Włoch .
  • Pierwszy polski hat-tricka w Serie A.
  • Zakończono dwie kolejki fazy grupowej Pucharu Azji i Pucharu Narodów Afryki.

Jeżeli chcesz dodać kronikarski wpis z minionego tygodnia napisz: ifutbolpl@gmail.com, lub w social mediach:

Niedziela 21.01

W Pucharze Narodów Afryki obrońca tytułu Senegal pokonał Gambię 3-0. Natomiast trzecia drużyna poprzedniej edycji, czyli Kamerun niespodziewanie zremisował z Gwineą 1-1. Gwinea całą drugą połowę grała bez jednego zawodnika z powodu czerwonej kartki dla Kamano. W trzecim poniedziałkowym meczu w PNA Algieria zremisowała 1-1 z Angolą. Wyrównującą bramkę dla Angoli zdobył z rzutu karnego Mabululu. Po jego strzale piłka odbiła się dwukrotnie od poprzeczki.

W Pucharze Azji niespodzianek nie było. Korea Południowa pokonała Bahrajn 3-1. Takim samym rezultatem zakończyła się rywalizacja Indonezji z Irakiem. Irakijczycy wygrali. Jordania rozbiła Malezję 4-0.

W meczu 17 kolejki grupy A II ligi greckiej czerwoną kartkę w 42 minucie otrzymał Sebastian Chruściel. Jego zespół Iraklis zremisował na wyjeździe 1-1 z PAOK B.

W II lidze holenderskiej dwa gole zdobył Kacper Kostorz, a jego drużyna FC Den Bosch zremisowała na wyjeździe 2-2 z Jong PSV Eindhoven.

Wieczorem Zagłębie Sosnowiec podało do wiadomości, że mniejszościowym udziałowcem klubu został Rafał Collins i nabył  0,74 % udziałów w klubie. Collinsowi powierzono pion sportowy klubu.

—————————————————-

W Pucharze Azji zakończyła się pierwsza kolejka fazy grupowej. W meczach grupy F Tajlandia pokonała Kirgistan 2-0, a Arabia Saudyjska wygrała z Omanem 2-1. Saudyjczycy zdobyli zwycięską bramkę dopiero w szóstej minucie doliczonego czasu gry drugiej połowy.

W Pucharze Narodów Afryki Burkina Faso pokonało Mauretanię 1-0. Gol padł w doliczonym czasie gry drugiej połowy. Rzut karny w 90+6 minucie wykorzystał Bertrand Traore. Również zwycięska bramka padła w końcówce spotkania Tunezja-Namibia. W 88 minucie dla Namibii trafił Deon Hotto. W ostatnim wtorkowym meczu w PNA Mali pokonało RPA 2-0.

Dyrektorem sportowym Zagłębia Sosnowiec został Białorusin Michaił Zalewskij. Białorusin w przeszłości pracował jako dyrektor sportowy BATE Borysów.
W meczu rewanżowym 1/8 finału Pucharu Grecji APS Atromitos pokonało AE Larissas 4-0. Jedną z bramek zdobył Karol Angielski. Wykorzystał On rzut karny w 50 minucie.. W pierwszym spotkaniu był remis 1-1.

Środa 17.01

Gospodarz Pucharu Azji Katar wygrał swój drugi mecz w fazie grupowej i zapewnił sobie awans do kolejnej rundy. Katarczycy pokonali Tadżykistan 1-0. W drugim meczu grupy A Liban zremisował z Chinami 0-0.

Na zakończenie pierwszej kolejki Pucharu Narodów Afryki, rozegrano dwa spotkania grupy F. Maroko wygrało, wysoko Tanzanię 3-0, a DR Kongo zremisowało 1-1 z Zambią.

Rzuty karne zadecydowały o rozstrzygnięciu w 1/8 finału Pucharu Grecji pomiędzy Olympiakosem a Panathinaikosem. W pierwszym meczu było 1-1, a środowe spotkanie zakończyło się rezultatem 0-0. Dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia. W rzutach karnych Ateńczycy wygrali 7-6.

Potwierdzono transfer Bartosza Slisza z Legii Warszawa do klubu MLS Atlanta United. 24-latek podpisał umowę do końca sezonu 2028 roku.

W Pucharze Azji Australia pokonała Syrię 1-0. Uzbekistan wygrał z Indiami 3-0. Australia zapewniła sobie awans do kolejnej rundy. Uzbecy tez mogą pomału myśleć o rundzie pucharowej, nawet jeśli przegrają ostanie spotkanie, to mają duże szanse na awans z trzeciego miejsca. Indie i Syria w dwóch swoich spotkaniach nie zdobyły jeszcze bramki. W meczu grupy C Palestyna zremisowała z Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Palestyńczycy zdobyli bardzo cenny punkt. który może im dać awans do 1/8 finału.

W Pucharze Narodów Afryki rozegrano pierwsze spotkania drugiej kolejki fazy grupowej .W grupie A mieliśmy derby Gwinei. Gwinea Równikowa pokonała Gwineę Bissau 4-2. Piłkarz Miedzi Legnica Iban Salvador zagrał 80 minut dla Gwinei Równikowej. Gospodarz turnieju i jeden z faworytów całego turnieju Wybrzeże Kości Słoniowej przegrało 0-1 z Nigerią. Gwinea Bissau może powoli żegnać się z turniejem, a trzy pozostałe drużyny mają duże szanse na awans i wydaje się, że nawet drużyna, która zajmie trzecie miejsce i tak awansuje, z racji dobrego bilansu.

Na zakończenie dnia rozegrano spotkanie Egiptu z Ghaną. Obie reprezentacje sprawiły swoim kibicom niemiłą niespodziankę w pierwszej kolejce i straciły punkty z niżej notowanymi drużynami. Spotkanie Egiptu z Ghaną zakończyło się remisem 2-2.

W pierwszym półfinale Superpucharu Włoch, który rozgrywany jest w Arabii Saudyjskiej, Napoli pokonało Fiorentinę 3-0. Bramki: Giovanni Simeone 22′, Alessio Zerbin 84′, 86′. W drużynie Napoli w 72 minucie na boisko wszedł Piotr Zieliński, a Hubert Idasiak spędził spotkanie na ławce rezerwowych.

Japonia przegrała 1-2 z Irakiem, Indonezja pokonała Wietnam 1-0, a Iran wygrał z Hongkongiem 1-0 w Pucharze Azji. W Pucharze Narodów Afryki Wyspy Zielonego Przylądka pokonały Mozambik 3-0, obrońca tytułu Senegal wygrał z Kamerunem 3-1, a Gwinea wygrała 1-0 z Gambią.

W drugim półfinale Superpucharu Włoch, który rozgrywany jest w Arabii Saudyjskiej, Inter pokonał Lazio 3-0. Bramki: Marcus Thuram 17 minuta, Hakan Calhanoglu 50 minuta i Davide Frattesi 87 minuta.

Bartłomiej Drągowski został wypożyczony do końca sezonu z włoskiej Spezii do greckiego Panathinaïkósu.

W grupie E Pucharu Azji Jordania zremisowała 2-2 z Koreą Południową, a Bahrajn wygrał 1-0 z Malezją. W Pucharze Narodów Afryki Algieria zremisowała 2-2 z Burkina Faso, Angola pokonała Mauretanię 3-2, a w spotkaniu Tunezja – Mali padł remis 1-1.

Michał Helik zdobył bramkę w meczu 28 kolejki Championship, a jego zespół Huddersfield Town zremisował z Blackburn Rovers 1-1.

W Walii dwa gole strzelił Adrian Cieślewicz, a jego drużyna pokonała 5-1 Swansea City (rezerwy)  i zdobyła Puchar Ligi.

W Serie C bramkę strzelił Thiago Cionek. Klub Polaka Avellino wygrał na wyjeździe z Foggia Calcio 3-1.

W Pucharze Azji i w Pucharze Narodów Afryki zakończyła się druga seria gier fazy grupowej. W Azji Oman zremisował 0-0 z Tajlandią, a Arabia Saudyjska pokonała Kirgistan 2-0. Kirgizi grali w dziewiątkę po dwóch czerwonych kartkach. W Afryce Maroko zremisowało 1-1 z DR Kongo, a Zambia z Tanzanią 1-1. RPA rozbiła Namibię 4-0.

Szymon Żurkowski strzelił trzy bramki dla Empoli w meczu Serie A, przeciwko AC Monza (3-0) i tym samym został pierwszym Polakiem, który strzelił hat-tricka w Serie A.

W Serie C SPAL przegrało na wyjeździe 1-3 z AC Perugia a jedyną bramkę dla SPAL, zdobył Patryk Peda.

W Turcji gola strzelił Adam Buksa. Gol Polaka zapewnił remis 1-1 jego klubu Antalyaspor w meczu wyjazdowym przeciwko Konyaspor.

W 13 kolejce gibraltarskiej ekstraklasy pomiędzy FC Bruno’s Magpies a Mons Calpe SC, zakończonym wynikiem 3-1, bramkę dla gości zdobył  Hugo Bartkowiak.