InfoPrzegląd piłkarski

Przegląd piłkarski 8-14 stycznia 2024

Drugi tydzień stycznia rozpoczął się od smutnej informacji, otóż do mediów trafiła informacja o śmierci Franza Beckenbauera, który zmarł w niedzielę 7 stycznia. Beckenbauer miał 78 lat, był Mistrzem Świata, Europy, zdobywcą Pucharu Europy. W czwartek dał o sobie znać Arkadiusz Milik, który strzelił hat-tricka w meczu przeciwko Frosinone, w którym Juventus wygrał 4-0. W piątek wystartował Puchar Azji w Katarze, a w sobotę w Wybrzeżu Kości Słoniowej Puchar Narodów Afryki.

• Zmarł Franz Beckenbauer
  • Hat-trick Arkadiusza Milika
  • Rozpoczął się Puchar Azji
  • Rozpoczął się Puchar Narodów Afryki
  • Real zdobył Superpuchar Hiszpanii

Jeżeli chcesz dodać kronikarski wpis z minionego tygodnia napisz: ifutbolpl@gmail.com, lub w social mediach:

Poniedziałek 8.01

W poniedziałkowy wieczór futbolowy świat obiegał informacja o śmierci Franza Beckenbauera. Niemiec urodzony 11 września 1945 roku zdobył w 1974 roku mistrzostwo świata, a dwa lata wcześniej mistrzostwo Europy. Z Bayernem Monachium sięgnął 3 razy po Puchar Europy: 1974, 1975, 1976. Jako trener wygrał Mistrzostwa Świata 1990 z reprezentacją RFN. W 1972 i 1976 roku otrzymał Złotą Piłkę. Sukcesów piłkarskich i trenerskich miał na swoim koncie jeszcze więcej. Beckenbauer zmarł 7 stycznia.

W meczu towarzyskim Senegal pokonał Niger 1-0. Jedyna bramka padła w 9 minucie doliczonego czasu gry drugiej połowy. Autorem bramki, był Formose Mendy.

—————————————————-

Wtorek 9.01

Do sporej niespodzianki doszło w Anglii, gdzie w pierwszym meczu półfinałowym Pucharu Ligi Middlesbrough pokonało Chelsea 1-0. Rewanż zaplanowano na 23 stycznia.

Hugo Bartkowiak zaliczył swój debiut w gibraltarskim klubie Mons Calpe SC. Jego drużyna zremisowała z Lynx FC w meczu 12 kolejki gibraltarskiej ekstraklasy. Polak pojawił się na murawie w 61 minucie.

Środa 10.01

W drugim meczu półfinałowym Pucharu Ligi Liverpool pokonał Fulham 2-1. Pierwszą bramkę zdobyła drużyna Fulham. W 19 minucie gola strzelił Willian. Później The Reds zdobyli dwie bramki. Najpierw trafił Curtis Jones w 68 minucie, a następnie Cody Gakpo w 71 minucie. Rewanż 24 stycznia.
W pierwszym półfinale Superpucharu Hiszpanii rozgrywanym w Arabii Saudyjskiej Real Madryt pokonał po dogrywce Atletico 5-3.

W półfinale Superpucharu Hiszpanii rozgrywanym w Arabii Saudyjskiej FC Barcelona pokonała Osasunę 2-0. Pierwszą bramkę zdobył Robert Lewandowski w 59 minucie, a na 2-0 podwyższył Lamine Yamal w doliczonym czasie gry (90+3′).

Arkadiusz Milik strzelił hat-tricka w ćwierćfinałowym meczu Pucharu Włoch, w którym Juventus pokonał Frosinone 4-0. Polak zdobył bramki w 11, 38 i 48 minucie. Pierwszy gol był z rzutu karnego. Wynik ustalił w 61 minucie Kenan Yildiz. Milik zakończył okres 96 dni bez zdobytej bramki.

W Katarze rozpoczęła się XVIII edycja Pucharu Azji. W meczu otwarcia rozegranym w Lusail gospodarz turnieju Katar pokonał 3-0 Liban. Pierwszą bramkę zdobył Akram Afif w 45 minucie. Na 2-0 podwyższył Ali Almoez w 56 minucie, a wynik ustalił strzelec pierwszego gola Akram Afif  w szóstej minucie doliczonego czasu gry. Na trybunach zasiadło 82 490 widzów. Sędzią głównym był Irańczyk Alireza Faghani.

W Wybrzeżu Kości Słoniowej rozpoczął się XXXIV Puchar Narodów Afryki. W meczu otwarcia gospodarze pokonali Gwineę Bissau 2-0. Bramki zdobyli: Seko Fofana w 4 minucie i Jean Krasso w 58 minucie. Mecz oglądało na żywo 36 858 widzów. Sędzią był Egipcjanin Amin Omar.

W kolejnych meczach Pucharu Azji Australia pokonała Indie 2-0 (grupa B), Chiny zremisowały 0-0 z Tadżykistanem- debiutantem w Pucharze Azji (grupa A). Również wynikiem 0-0 zakończyło się spotkanie Uzbekistanu z Syrią (także grupa B).

Siódmą bramkę w lidze w tym sezonie zdobył Krzysztof Piątek dla Istambułu Basaksehir. Klub Polaka pokonał Alanyaspor 3-2.

Bramkę dla Empoli strzelił Szymon Żurkowski. Drużyna Polaka przegrała na wyjeździe 1-2 z Hellasem Verona. To był pierwszy mecz i gol Żurkowskiego po powrocie do Empoli z wypożyczenia do Spezii.

Kamil Piątkowski zaliczył swój debiut w hiszpańskiej Granadzie. Polak kilka dni temu został wypożyczony z Salzburga. Granada przegrała 0-1 na wyjeździe z Betisem, a Piątkowski rozegrał całe spotkanie.

W meczu grupy A Pucharu Narodów Afryki Nigeria zremisowała 1-1 z Gwineą Równikową. Bramkę dla Gwinei zdobył zawodnik Miedzi Legnica Iban Salvador (36 minuta). Dla Nigerii trafił gracz Napoli Victor Osimhen. W meczach grupy B doszło to niemałych niespodzianek. Egipt zremisował z Mozambikiem 2-2, ale do szóstej minuty doliczonego czasu gry Mozambik prowadził 2-1. Sędzia jednak po weryfikacji VAR podyktował rzut karny, który wykorzystał Mohamed Salah. Wyspy Zielonego Przylądka pokonały Ghanę 2-1. Zwycięska bramka dla Wysp Zielonego Przylądka padłą w doliczonym czasie gry drugiej połowy.

W meczach Pucharu Azji swoje mecze wygrali faworyci. Japonia pokonała Wietnam 4-1, Zjednoczone Emiraty Arabskie wygrały 3-1 z Hongkongiem, a Iran pokonał 4-1 Palestynę. Zawodnik Lecha Poznań Ali Gholizadeh spędził mecz na ławce rezerwowych.

W meczu drugiej ligi tureckiej bramkę dla Corum zdobył Michał Nalepa, a jego drużyna pokonała u siebie 2-1 Tuzlaspor.  W meczu Ligue 1 RC Lens przegrało u siebie 0-2 z PSG. Przemysław Frankowski nie wykorzystał w 7 minucie rzutu karnego dla Lens.

Real Madryt zdobył Superpuchar Hiszpanii. W meczu finałowym rozegranym w Rijadzie na Al-Awwal Park, Królewscy pokonali FC Barcelonę 4-1. Trzy bramki zdobył Vinícius Júnior w 7, 10 i 39 minucie z karnego, oraz  Rodrygo w 64 minucie. Dla Barcy bramkę zdobył Robert Lewandowski w 33 minucie.