Mistrzostwa Świata 2022 statystyki, typy- zapowiedź dnia #13

W piątek na Mistrzostwach Świata 2022 w Katarze wrócimy wspomnieniami do roku 2010 i przypomnimy sobie mecz ćwierćfinałowy Ghany z Urugwajem. Wtedy lepszy, był po rzutach karnych, ale okoliczności, były niecodzienne. W Katarze Ghana zagra z Urugwajem w fazie grupowej i to Urugwaj musi wygrać, aby myśleć o awansie.

Wrócimy także do mundialu z 2002 roku, kiedy to Korea pokonała Portugalię. Teraz to Koreańczycy, mają małe szanse na pokonanie mocnej Portugalii. Czeka nas także deja vu. Cztery lata temu też Serbia grała ze Szwajcarią w fazie grupowej. Zostaje pytanie, czy wynik też zostanie powtórzony. Czekamy też na kolejny popis Brazylii i czy Canarinhos zachowają czyste konto po fazie grupowej.

Korea Południowa- Portugalia 16:00 – Al-Rajjan, Education City Stadium, grupa H

Poprzednie mecze:
Urugwaj-Korea Płd.  0-0
Korea Płd. -Ghana 2-3
Portugalia-Ghana 3-2
Portugalia-Urugwaj 2-0

Korea Południowa miała przebłysk w spotkaniu z Ghaną, kiedy to odrobiła stratę dwóch goli i doprowadziła do wyrównania, ale i tak ostatecznie przegrała. W ostatnim meczu fazy grupowej Koreańczycy zmierzą się z Portugalią, która gra jak na razie bardzo dobrze w Katarze. Jedyną nadzieję Korei jest wystawienie przez Portugalię drugiego składu i powalczenie o punkty jak Tunezja z Francją we środę. Portugalia jest już myślami w 1/8 finału, ale na pewno Portugalczycy nie będą chcieli przegrać i zechcą udowodnić, że są mocni. Wydaje się, że dopiero w kolejnej rundzie Portugalia zmierzy się nieco mocniejszym rywalem, który będzie poważniejszym sprawdzianem.

Historia meczów Korea Południowa- Portugalia:

Tylko raz obie reprezentacje mierzyły się ze sobą w historii. W 2002 roku Korea Południowa i Portugalia rywalizowała z USA i Polską na mundialu w Korei i Japonii. 14 czerwca 2002 roku w Incheon Korea wygrała z Portugalią 1-0 w III kolejce fazy grupowej. Gola zdobył wtedy Park Ji-Sung, a dla Portugalii, był to mecz nr 400 w historii.

 

Ghana- Urugwaj 16:00 – Al-Wakra, Al Janoub Stadium, grupa  H

Poprzednie mecze:
Portugalia-Ghana 3-2
Korea Płd. -Ghana 2-3
Urugwaj-Korea Płd.  0-0
Portugalia-Urugwaj 2-0

Urugwaj jeszcze nie strzelił bramki na tym turnieju, a co ciekawe jeszcze nigdy Reprezentacja Urugwaju nie kończyła swojego udziału w MŚ bez zdobycia bramki. Wygrana Urugwaju da mu awans, pod warunkiem że Portugalia pokona Koreę, lub zremisuje. Natomiast Ghanie wystarczy remis w tym meczu, aby awansować, ale też pod warunkiem, że Korea przegra, lub zremisuje. Ghana, mimo że przegrała pierwsze spotkanie, to zaprezentowała się bardzo dobrze, a później pewnie pokonała Koreę, choć nie brakło problemów.

Historia meczów Ghana- Urugwaj:

Już po losowaniu grup MŚ przypomniano rok 2010. Wtedy to na Mistrzostwach Świata 2010 w RPA w ćwierćfinale Urugwaj wyeliminował Ghanę w niezwykłych okolicznościach. Piłkę, która zmierzała do pustej bramki, ręką zatrzymał Lusi Suarez. Sędzia wskazał karnego, ale Ghana nie wykorzystała jedenastki. Doszło do rzutów karnych, w których lepszy był Urugwaj.

 

Kamerun- Brazylia 20:00 – Lusajl, Lusail Stadium, grupa  G

Poprzednie mecze:
Szwajcaria-Kamerun 1-0
Kamerun-Serbia 3-3
Brazylia-Serbia 2-0
Brazylia-Szwajcaria 1-0

Bardzo trudne zadanie czeka Kamerun który, aby awansować musi pokonać Brazylię. Pokonanie Brazylii może nie wystarczyć, bo jeszcze będą się liczyć bramki, lub kartki, ale to wtedy jeśli Szwajcaria zremisuje, lub przegra z Serbią, bo jeżeli wygrają Helweci to na nic wygrana Kamerunu. Pokonać Brazylię będzie bardzo trudno. Brazylijczycy jeszcze bramki na tym turnieju nie stracili, grają dobrze, ale w dwóch poprzednich spotkaniach długo czekali, aby zdobyć bramkę.

Historia meczów Kamerun-Brazylia:

W ostatnich 5 meczach, obu tych drużyn, 4 razy wygrała Brazylia, a raz Kamerun. Bramki to 10-2 dla Brazylijczyków. W 2003 roku Kamerun wygrał 1-0 w Pucharze Konfederacji. W tamtym meczu grał obecny trener Kamerunu Rigobert Song.

 

Serbia- Szwajcaria 20:00 – Doha, 974 Stadium, grupa G

Poprzednie mecze:
Brazylia-Serbia 2-0
Kamerun-Serbia 3-3
Szwajcaria-Kamerun 1-0
Brazylia-Szwajcaria 1-0

Szwajcarii wystarczy remis, aby awansować, a Serbii potrzebna jest wygrana, oraz remis, lub porażka Kamerunu. Szwajcarzy mają za sobą minimalną wygraną i minimalną porażkę, wydaje się, że w spotkaniu z Serbią, też będą grać tak, aby zapewnić sobie zwycięstwo i awansować. Serbia jest w gorszej sytuacji, ale nawet gdyby wygrali z Kamerunem, to też graliby ze Szwajcarią o awans. Zapowiada się więc na niezły pojedynek.

Historia meczów Serbia-Szwajcaria:

Jeżeli wliczymy też spotkania Szwajcarii z Jugosławią, to będzie to 15 starcie Szwajcarii z Serbią i dawną Jugosławią, lecz drugie po rozpadzie Jugosławii i odłączeniu się Hercegowiny. Bilans ogólny to 3 wygrane Szwajcarii, 6 remisów i 6 wygranych Serbii/Jugosławii. Bramki 18-30. Jedyny mecz Szwajcarii z Serbią w obecnym stanie miało miejsce na Mistrzostwach Świata 2018 w fazie grupowej. Helweci wygrali 2-1. Bramki zdobyli: Aleksandar Mitrović, Granit Xhaka i Xherdan Shaqiri.

 

 

Mistrzostwa Świata 2022 statystyki, typy- zapowiedź dnia #12

Mistrzostwa Świata 2022 statystyki, typy- zapowiedź dnia #11

Mistrzostwa Świata 2022 statystyki, typy- zapowiedź dnia #10