InfoZapowiedź tygodnia

Mistrzostwa Świata 2022 statystyki, typy- zapowiedź dnia #6

W piątek rozpocznie się II kolejka fazy grupowej Mistrzostw Świata 2022. Możemy się dowiedzieć, kto zapewni sobie awans do 1/8 finału, lub kto odpadnie już na tym etapie turnieju. O kolejnej rundzie obecnie może myśleć na pewno Holandia, a odpaść z rozgrywek może gospodarz mistrzostw Katar.

Walia-Iran 11:00 – Ar-Rajjan, Ahmed bin Ali Stadium, grupa B

W I kolejce Walia zremisowała z USA 1-1, a Iran przegrał z Anglią 2-6. W przypadku tych dwóch zespołów to pierwsze wyniki nie przyniosły zaskakujących wyników. Na pewno Walia może być podbudowana remisem z USA, który zapewnił strzałem z rzutu karnego Gareth Bale. Amerykanie przeważali, ale nie zdołali strzelić Walijczykom więcej niż jedną bramkę. Iran skupił swoją uwagę nie tylko ze względów sportowych. W Iranie trwa walka o prawa człowieka w tym prawa kobiet i przed pierwszy meczem z Anglią piłkarze irańscy nie odśpiewali hymnu, a na trybunach pojawiło się wiele banerów z napisami popierającymi walkę o prawa człowieka w Iranie. Iran z Anglią nie miał szans, ale dwie bramki świadczą o możliwości zdobywania bramek przez tę drużynę. Faworytem w tym meczu wydaje się być Iran, o ile zdoła znaleźć sposób na bramkę walijską, na którą nie znalazły sposobu USA.

Tylko raz obie reprezentacje spotkały się w historii. W 1978 roku w Teheranie Walia wygrała 1-0 w meczu towarzyskim. Gola zdobył Phil Dwyer w 71 minucie.

Katar-Senegal 14:00 – Doha, Al Thumama  Stadium, grupa A

Jeżeli Senegal nie wygra meczu z Katarem, będzie to kolejna niespodzianka na tym turnieju. W meczu otwarcia mistrzostwa Katar przegrał 0-2 z Ekwadorem i nie pokazał nic ciekawego piłkarsko. Katar jest zdecydowanie najsłabszym zespołem tych mistrzostw i raczej nie powinniśmy się spodziewać innego wyniku jak wygrana Senegalu. Senegal przegrał w I kolejce z Holandią 0-2. Nie znaczy to jednak, że Holandia miała łatwą przeprawę z piłkarzami z Afryki.

Holandia-Ekwador 17:00 – Ar-Rajjan, Khalifa International Stadium, grupa A

Holandia po wygranej 2-0 z Senegalem, może zapewnić sobie udział w kolejnej rundzie i mieć bardzo duży komfort w porównaniu do ewentualnych rywali w 1/8 finału. Ekwador wygrał w meczu otwarcia 2-0 z gospodarzem turnieju Katarem 2-0. Ekwadorczycy w przypadku braku punktów z Holandią, zagrają w III kolejce o awans z Senegalem. Potyczka z Holendrami będzie na pewno trudna dla zespołu z Ameryki Południowej.

Dotychczas rozegrano dwa mecz pomiędzy obiema drużynami. Oba towarzyskie. W 2006 roku w Amsterdamie Holandia po golu Dirka Kuijta w 48 minucie wygrała 1-0. W 2014 roku też w Amsterdamie, padł remis 1-1. Bramki zdobyli wtedy Jefferson Montero w 9 minucie i Robin van Persie w 37 minucie.

Anglia-USA 20:00 – Al-Chaur, Al Bayt Stadium, grupa B

Hit grupy B. Anglicy są po wygranej z Iranem 6-2, a Amerykanie po remisie z Walią 1-1-. W lepszej sytuacji są zatem zawodnicy z Anglii, którzy mierzą się z najgroźniejszym rywalem w grupie. W przypadku wygranej mogą przybliżyć się do zajęcia 1 miejsca w tabeli w spotkania się w kolejnej rundzie prawdopodobnie z Senegalem, lub Ekwadorem. Dla Amerykanów mecz z Anglią jest spotkaniem o pozostanie w rywalizacji na tych mistrzostwach. Spotkanie z Walią układało się w porządku, ale jednak rywale doprowadzili do remisu. Na pewno  ten mecz to hit piątkowych zmagań w Katarze.

To będzie 12 mecz w historii pomiędzy Anglią a USA, a 3 na mistrzostwach świata. Na mundialu w 1950 roku Amerykanie wygrali 1-0 w fazie grupowej. Mecz nazwano “Cudem na trawie”.  Gola zdobył w 38 minucie Joe Gaetjens, był pochodzenia haitańskiego i został zabity 1964 roku  za udział jego ojca w spisku przeciwko prezydentowi Haiti. Na Mistrzostwach Świata w 2010 roku było 1-1. Bramki strzelili: Steven Gerrard i Clint Dempsey.

 

Poprzednie zapowiedzi Mistrzostw Świata:

Mistrzostwa Świata 2022 statystyki, typy- zapowiedź dnia #5

Mistrzostwa Świata 2022 statystyki, typy- zapowiedź dnia #4

Mistrzostwa Świata 2022 statystyki, typy- zapowiedź dnia #3

Mistrzostwa Świata 2022 zapowiedź dnia #2