InfoZapowiedź tygodnia

Mistrzostwa Świata 2022 zapowiedź dnia #2

21 listopada 2022 roku to miał być pierwszy dzień Mistrzostw Świata 2022 w Katarze. Po losowaniu zmieniono jednak dzień rozpoczęcia mundialu na niedzielę 20 listopada. Powodem tej zmiany było przełożenie meczu gospodarzy, czyli Reprezentacji Kataru z Ekwadorem, tak aby był to mecz otwarcia turnieju. Gdyby zostano przy pierwotnym terminarze to meczem otwierającym mundial byłoby spotkanie Senegalu z Holandią.

Mecz Katar-Ekwador zatem jest już za nami, a w poniedziałek zostaną rozegrane 3 mecze mistrzostw. O 14:00 Anglia zagra z Iranem, następnie Senegal z Holandią i wieczorem spotkanie USA z Walią.

Anglia-Iran 14:00 – Ar-Rajjan, Khalifa Int.

Anglia nie wygrała meczu od 6 spotkań, notując 3 remisy i 3 porażki. Wszystkie te 6 meczów były rozgrywane w ramach Ligi Narodów i w kolejnej edycji tych rozgrywek Anglicy będą grać w niższej dywizji. Anglicy to obecnie wicemistrzowie Europy, a w eliminacjach do mundialu grali z Polską.

Iran to jedna z mocniejszych drużyn w Azji. W Pucharze Azji 2019 Irańczycy doszli do półfinału. W eliminacjach Iran wygrał obie grupy eliminacyjne w II i w III rundzie eliminacji. Po zakończonych eliminacjach Iran rozegrał 5 meczów towarzyskich. Tuż przed mistrzostwami, w listopadzie Iran przegrał towarzysko z Tunezją 0-2 i wygrał 1-0 z Nikaraguą. Wcześniej zremisował 1-1 z Senegalem, pokonał Urugwaj 1-0 i przegrał z Algierią 1-2.

Będzie to pierwszy w historii mecz obu drużyn. Gruba B wydaje być wyrównaną i każda strata punktów może ostatecznie skończyć się zajęciem 3 lub 4 miejsca. Na pewno tego spotkania nie będą chcieli przegrać ani Anglicy, ani Irańczycy.

Senegal-Holandia 17:00 – Doha, Al-Thumama

6 lutego tego roku Senegal wygrał Puchar Narodów Afryki- po raz pierwszy w historii. Pokonał w finale po rzutach karnych Egipt. Końcem marca Egipt, był znowu rywalem Senegalu, ale w barażach o awans do mistrzostw świata. W pierwszym meczu wygrał Egipt 1-0, a w rewanżu Senegal prowadził 1-0 po podstawowym czasie gry. Doszło do dogrywki, a następnie do rzutów karnych, które lepiej wykonywał Senegal. Pamiętamy świetny występ Senegalu w 2002 roku. Czy 20 lat później Senegalczycy także osiągną sukces?

Holandia ma za sobą 15 meczów bez porażki. Ostatni raz Holendrzy przegrali rok temu podczas Mistrzostw Europy 2020 (rozgrywanych w 2021). Holandię pokonali wówczas Czesi 2-0. W każdym z tych ostatnich 15 meczów Holandia strzelała przynajmniej 1 bramkę. W 6 zachowała czyste konto.

Po raz pierwszy w historii Holandia zagra z Senegalem. Grają główni faworyci do awansu z tej grupy, remis powinien być zadowalający dla obu ekip. Duże osłabienie dopadło Senegal kilka dni przed startem mundialu. Z powodu kontuzji nie zagra  największa gwiazda tej reprezentacji- Sadio Mane.

USA-Walia 20:00 – Ar-Rajjan, Ahmad bin Ali

Nie było Stanów Zjednoczonych na mundialu w 2018 roku. Niewiele brakło, a również Amerykanów nie byłoby na mistrzostwach w Katarze. Eliminacje USA zakończyły na 3 miejscu w grupie z taką samą ilością punktów co czwarta Kostaryka, która musiała grać w barażach. Ostatnie 5 meczów USA to 1 wygrana, 3 remisy i 1 porażka. Jedyna wygrana to pokonanie słabej Grenady. Dotychczas USA nie wygrały żadnego z dziewięciu ostatnich meczów na mistrzostwach świata przeciwko drużynom z Europy.

Walia wraca na mistrzostwa świata po 64 latach. W 1958 roku Walijczycy doszli ćwierćfinału. Droga do Kataru dla Walii wiodła przez baraże. Najpierw pokonali Austrię, a później Ukrainę. Gwiazdą zespołu jest oczywiście Gareth Bale, dla którego to pierwszy i prawdopodobnie ostatni mundial w karierze. Walia nie wygrała żadnego ze swoich pięciu ostatnich spotkań, a były to mecze w Lidze Narodów z Holandią, Belgią i Polską.

Po raz trzeci w historii zmierzą się drużyny USA i Walii. W 2003 roku Amerykanie wygrali 2-0, a 2 lata temu padł remis 0-0.

USA-Walia 2-0 26.05.2003, towarzyski
Walia-USA 0-0 12.11.2020. towarzyski