HistoriaTego dnia

Tego dnia w futbolu– 20 listopada pierwszy mecz Ajaxu

20 listopada 1957 roku Ajax Amsterdam rozegrał swój pierwszy mecz w europejskich pucharach. Było to spotkanie 1/8 finału Pucharu Europy z zespołem z NRD Wismut Karl Marx Stadt (obecnie Erzgebirge Aue). Ajax wygrał 3-1. Bramki strzelili: Pieter van der Kuil w 5 i 62 minucie, Wilem Bleijenberg w 17 minucie, a dla Wismutu Bringfried Müller w 87 minucie. Mecz rozegrano w Aue na stadionie imienia Otto Grotewohla. Spotkanie sędziował Austriak Alfred Grill, a widzów było 30 tysiecy.

Wismut w I rundzie wyeliminował Gwardię Warszawa. Ajax miał zapewniony udział od 1/8 finału.

Rewanż rozegrano tydzień później w Amsterdamie. Ajax wygrał 1-0 po bramce Pietera Ouderlanda i awansował do ćwierćfinału rozgrywek. Tam najpierw zremisował 2-2 a później przegrał 0-4 z węgierskim Vasas SC.