HistoriaTego dnia

Tego dnia w futbolu– 20 maja urodził się Roger Milla

Jeżeli interesujesz się piłką nożną to koniecznie musisz znać takiego piłkarza jak Roger Mila (Sebastian Mila nie jest z nim spokrewniony, chociaż kto wie). Roger Mila a właściwie Albert Roger Mooh Miller, urodził się 20 maja 1952 roku. Kameruński Mila stał się gwiazdą  światowej piłki dopiero w wieku 38 lat. Gdy większość piłkarzy w jego wieku kończy swoje kariery gdzieś w zapomnieniu, on zapisał się na kartach historii.

Mila grał w kameruńskich klubach: Eclair de Douala, Léopard Douala i w Tonnerre. Później przeniósł się do Francji i grał w Valenciennes, Monaco, Bastii, Saint-Étienne, Montpellier, Saint-Pierroise. Powrócił potem do Kamerunu do Tonnerre, a karierę kończył w Indonezji. Grał w Pelita Jaya i w Putra Samarinda.

W Reprezentacji Kamerunu zagrał 77 meczów i strzelił 43 gole. Zadebiutował w 1973 roku w spotkaniu z Zairem w meczu eliminacji Mistrzostw Świata 1974.

W 1982 roku był uczestnikiem Mistrzostw Świata 1982. Kamerun wtedy zagrał 3 mecze grupowe i odpadł z dalszej rywalizacji. W pierwszym meczu Kamerunu z Peru Mila zdobył gola, ale został nieuznany. Zagrał przeciwko Polsce w drugim spotkaniu. Było 0-0.

W 1988 zakończył karierę reprezentacyjną, lecz 2 lata później za namową prezydenta Kamerunu powrócił do grania w drużynie narodowej. W wieku 38 lat pojechał na Mistrzostwa Świata 1990. To właśnie tamten włoski mundial uczynił Rogera Milę gwiazdą legendą. Strzelił wtedy 4 gola. W meczu fazy grupowej, przeciwko Rumunii, oraz w 1/8 finału przeciwko Kolumbii, kiedy trafił 2 razy w dogrywce i Kamerun jako pierwsza drużyna afrykańska zaszła tak daleko w Mistrzostwach Świata. Drugi gol przeciwko Kolumbii, a raczej radość z niego obiegła cały świat i do dziś jest kojarzona z Rogerem Milą.

W 1994 roku Mila zagrał na mundialu w USA. Strzelił jedną bramkę. Uczynił to w wieku 42 lat. Dopiero w 2014 roku na Mistrzostwach Świata zagrał starszy piłkarz od niego, a w 2018 jeszcze starszy. Do dzisiaj jednak Roger Mila to najstarszy strzelec bramki w Mistrzostwach Świata- 42 lata i 38 dni.

 

 

 

Zdjęcie: iffhs.com