HistoriaTego dnia

Tego dnia w futbolu– 25 stycznia Salvador Cabañas postrzelony

Piłkarze strzelają bramki, ale czasami to do nich się strzela lecz nie piłką a z prawdziwej broni. Tak było 25 stycznia 2010 roku kiedy to paragwajski piłkarz Salvador Cabañas został postrzelony  w głowę podczas incydentu w barze niedaleko Mexico City. Spędzał wieczór z przyjaciółmi i rodziną w nocnym klubie Bar Bar, kiedy około godziny 5:00 został postrzelony przez José Balderasa Garzę, później zidentyfikowanego jako meksykańskiego barona narkotykowego z kartelu Beltrán-Leyva. Według niektórych świadków, w tym żony Cabanasa, napaść rozpoczęła się jako napad, podczas gdy inni twierdzili, że obaj mężczyźni byli zaangażowani w ostrą wymianę słów.

Cabañas otrzymał pomoc medyczną we wczesnych godzinach porannych 25 stycznia 2010 r. Później tego samego dnia został poddany kraniotomii, ale lekarze uznali, że postępowanie jest zbyt ryzykowne i kula nie została wyjęta. Cabañas opuścił oddział intensywnej terapii pod koniec lutego. Swój pierwszy wywiad udzielił 12 marca 2010 roku w podziękowaniu dla wszystkich ludzi, którzy się za niego modlili. W 2013 r. Cabañas przedstawił swoją wersję incydentu, w której stwierdził, że jego zdaniem atak nastąpił po to, by nie grał na Mistrzostwach Świata FIFA 2010 i aby Paragwaj nie został Mistrzem Świata.

Salvador Cabañas urodził się 5 sierpnia 1980 roku w stolicy Paragwaju – Asunción. Karierę rozpoczął w klubie 12 de Octubre, później chwilę występował w Guaraní, a następnie grał w Chile w Audax Italiano. W 2006 roku przeniósł się do Meksyku i grał w Jaguares de Chiapas. Od 2006 roku był zawodnikiem Club América. Po powrocie do zdrowia po postrzale wrócił do Paragwaju i do swojego pierwszego klubu 12 de Octubre.

Gdyby nie strzelanina Cabañas, bardzo możliwe a trafił by latem 2010 roku do Manchesteru United. Był ważna postacią w Reprezentacji Paragwaju i kto wie jak zakończył by się udział tej reprezentacji na Mundialu w RPA (ostatecznie Paragwaj odpadł w ćwierćfinale).

W Reprezentacji Paragwaju wystąpił w 44 meczach i zodbył 10 goli , był uczestnikiem Mistrzostw Świata 2006 (jako rezerwowy) i Copa America 2007.

Sukcesy:

Najlepszy Piłkarz Ameryki Południowej 2007
Najlepszy piłkarz Paragwaju: 2007, 2008, 2009
Król Strzelców Copa Libertadores: 2007, 2008
Król Strzelców Ligi MX (liga meksykańska): 2006 Clausura
Król Strzelców ligi chilijskiej: 2003