HistoriaTego dnia

Tego dnia w futbolu– 20 luty urodził się Artur Boruc

20 lutego 1980 roku w Siedlcach urodził się Artur Boruc, jeden z najlepszych polskich bramkarzy w historii, filar Reprezentacji Polski na początku XXI wieku Pierwsze kroki piłkarskie stawiał w Pogoni Siedlce już w wieku 9 lat. Następnie grał w seniorskiej drużynie z Siedlec.

Grał w młodzieżowych reprezentacjach Polski. Po jednym z meczu młodzieżówki rozegranym na stadionie Legii został zaproszony na obóz stołecznego klubu. Został graczem Legii, lecz minęło dobrych, kilka miesięcy nim zadebiutował w I zespole. Miało to miejsce 8 marca 2002. W meczu przeciwko Pogoni Szczecin boisko musiał opuścić bramkarz Legii Radostin Stanew. Jego miejsce zajął właśnie Boruc. Debiut nie był udany, bo puścił gola. Zaliczył jeszcze później kilka występów. Po odejściu zimą 2002/2033 Stanewa z klubu Boruc został numerem jeden.

W latach 2005-2010 grał w szkockim Celticu gdzie stał się ulubieńcem kibiców, i zyskał legendarny przydomek “Holly Goallie” (Święty Bramkarz). W kolejnych latach był zawodnikiem włoskiej Fiorentiny, oraz Bournemouth i Southampton. W 2020 roku został ponownie bramkarzem Legii.

W Reprezentacji Polski rozegrał 65 meczów. Zadebiutował 28 kwietnia 2004 roku w meczu przeciwko Irlandii. (0-0). Ostatni raz w barwach narodowych wystąpił 10 listopada 2017 roku. Polska zremisowała z Urugwajem 0-0. Boruc 3 razy był kapitanem w polskiej kadrze.

Foto: soccer .ru