HistoriaTego dnia

Tego dnia w futbolu– 19 marca 100 lat Lecha Poznań

19 marca 1922 roku klub Lutnia Dębiec został zarejestrowany w Poznańskim Związku Okręgowym Piłki Nożnej. Ten dzień jest oficjalnie uznawany za datę powstania dzisiejszego Lecha Poznań. Dębiec 100 lat temu nie należał do Poznania, a wiele lat minęło jeszcze zanim klub zmienił nazwę na Lecha.

W 2017 roku w książce Jarosława Owsiańskiego “Lech Poznań-przemilczana prawda” zostały podane dowody, że 19 marca 1922 jest błędną datą uznawaną za powstanie Lecha. Prawdą jest, że przed 1922 rokiem działał przy parafii w Dębcu klub, albo stowarzyszenie zrzeszający młodzież tamtejszą młodzież. Stowarzyszeniem opiekował się proboszcz z Wir Karol Seichter. Z czasem młodzi ludzie chcieli sami tworzyć klub piłkarski i przystąpić do rozgrywek o mistrzostwo okręgu. Klub zarejestrowano właśnie 19 marca 1922 roku. Głównymi członkami prezes: Jan Nowicki, sekretarz Leon Nowicki, skarbnik Jan Dyzman.

Oficjalnie Lech Poznań nie przyjął argumentów z książki Jarosława Owsiańskiego i nadal oficjalnie uznaje 19 marca 1922 za swój początek. Na pewno warto znać pełną historię Lecha Poznań, to od czego się zaczęło, jak wyglądały początki, co pisano wtedy w prasie. Historia nie jest zero-jedynkowa i jest ogromna ilość przypadków dyskusji o uznawanie dat początków jakiegoś klubu.