HistoriaTego dnia

Tego dnia w futbolu– 9 stycznia urodził się Ebi Smolarek

9 stycznia 1981 roku w Łodzi na świat przyszedł Euzebiusz Smolarek, napastnik, jeden z wyróżniających się polskich zawodników na początku XXI wieku. Syn Włodzimierza też piłkarza i reprezentanta Polski.

Ebi swoje pierwsze kroki w piłce stawiał we  Frankfurcie gdzie w klubie Eintracht Frankfurt grał jego ojciec. Następnie Włodzimierz wraz z rodziną przeniósł się do Holandii i przez co młody Smolarek grał od najmłodszych lat w Feyenoordzie Rotterdam. W 2005 roku został zawodnikiem niemieckiej Borussi Dortmund, gdzie grał do 2007 roku. Później był piłkarzem hiszpańskiego Racingu Santander, angielskiego Boltonu, greckiego klubu AO Kavála, katarskiego Al_Khor, holenderskiego Den-Haag, a w Polsce grał w Polonii Warszawa i w Jagiellonii Białystok.

W Reprezentacji Polski rozegrał 47 meczów i zdobył 19 goli. Był wiodącą postacią polskiej kadry podczas eliminacji do Mistrzostw Europy 2008. Do historii przeszły zdobytego przez Ebiego bramki przeciwko Portugalii. Kibice Borussi na pewni też pamiętają bramkę w derbach z Schalke 12 maja 2007 roku kiedy to Smolarek podwyższył na 2-0 i ustalił wynik.

Zdobył Puchar UEFA 2002 z Feyenoordem, lecz w spotkaniach ostatniej fazy pucharowej , czyli w finale i w półfinale nie grał. Wybierany najlepszym piłkarzem polskim w 2005, 2006 i 2007 roku w plebiscycie tygodnika Piłka Nożna.

 

Foto: Wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *