HistoriaTego dnia

Tego dnia w futbolu– 7 stycznia- urodził się Ben Starosta

W dzisiejszym wehikule czasu przypomnienie zawodnika, któremu popularność wśród fanów piłki nożnej swego czasu przyniosło granie w filipińskim klubie Global FC. Lecz Ben Starosta, który obchodzi dzisiaj urodziny ma bardziej rozbudowane CV piłkarskie.

Dziadek,  urodzonego 7 stycznia 1987 roku w Sheffield Starosty osiadł w Anglii po II wojnie światowej. Dzięki temu w 2007 roku Ben Mark Starosta otrzymał obywatelstwo polskie. Swoje pierwsze kroki stawiał w klubie Sheffield United. W swojej wczesnej karierze grał jako wypożyczony zawodnik w klubach: Tamworth, Brentford, Bradford City, Chester City, Aldershot Town.  W drugiej połowie 2008 roku przebywał w Lechii Gdańsk, w tym czasie rozegrał 11 meczów w Ekstraklasie i 1 w Pucharze Polski.

Po powrocie do Anglii był zawodnikiem Sheffield United, Darlington FC, Alfreton Town FC a następnie australijskiego klubu Dandenong Thunder SC. Do Polski wrócił w sezonie 2011/2012 do Miedzi Legnica. W 2013 roku został piłkarzem filipińskiego Global FC gdzie w 2014 zdobył mistrzostwo. Pod koniec kariery reprezentował barwy klubów z Anglii: Nuneaton Town FC, Handsworth Parramore FC, Harworth Colliery FC i Parkgate FC. Po zawieszeniu butów na kołku, zajął się trenowaniem.

W 2007 roku zagrał wraz z Reprezentacją Polski na Mistrzostwach Świata do lat 20 w Kanadzie. Wtedy Polacy w pierwszym meczupokonali Brazylię 1-0. Starosta powiedział o tym  spotkaniu:

„Pokonanie Brazylii było najlepszym doświadczeniem w moim dotychczasowym życiu. Granie przed 60 000 widzów  i wygranie meczu było bardzo emocjonalne” *

Źródła:

 

* thetelegraphandargus.co.uk

foto: Ben Starosta- Twitter, zdjęcie profilowe