HistoriaTego dnia

Tego dnia w futbolu– 7 luty początek Pucharu Narodów Afryki 1998

Co łączy dzień 7 lutego 1998 roku  z 9 stycznia 2022 roku, oraz Reprezentacje Burkina Faso i Kamerunu ? Otóż w tych dwóch dniach obie drużyny rozegrały mecz otwarcia Pucharu Narodów Afryki, w których były gospodarzem. 21 edycja Pucharu Narodów Afryki rozpoczęła się od porażki gospodarzy, czyli Burkina Faso 0-1 z Kamerunem właśnie 7 lutego 1998 roku. Jedyną bramkę strzelił w 20 minucie Alphonse Tchami. Zawodnik mający bardzo ciekawą karierę. Grał m.in. w Odense, Boca Juniors, Hercie, Al-Wasl Dubaj, Dundee United, rosyjskim Czernomoriec Noworosyjsk, chińskim Shenyang Ginde i w libijskim Nejmeh SC.

W stolicy Burkina Faso Ouagadougou, jak podają niektóre źródła, 30 tysięcy widzów oglądało początek turnieju, który po raz pierwszy w historii został zorganizowany w tym kraju. W grupie A rywalizowały jeszcze Algieria i Gwinea. Do ćwierćfinału awansował Kamerun, oraz Burkina Faso. Ostatecznie Kamerun udział w rozgrywkach zakończył w kolejnej rundzie, natomiast Burkina Faso ostatecznie zajęło 4 miejsce w turnieju. Mistrzem został Egipt.

24 lata później 9 stycznia 2022 roku na otwarcie 33 Pucharu Narodów Afryki rozgrywanego w Kamerunie również spotkały się obie reprezentacje. Kamerun nie był tak gościny i wygrał 1-0. W międzyczasie  obie ekipy spotkały się na najważniejszych rozgrywkach w Afryce w 2017 roku w fazie grupowej, gdzie było 1-1.