Historia

Tego dnia w futbolu– 19 luty 1954 narodziny Sócratesa

Gdyby miał inny charakter dzień 19 lutego byłby wielkim dniem w świecie futbolu. Jednak Sócrates Brasileiro Sampaio de Souza Vieira de Oliveira był innym człowiekiem, innym piłkarzem. Nie potrzebował i nie dążył do sławy, ani do bycia gwiazdą. 

Traktował piłkę nie jako jedyny życiowy sens, ani coś czemu warto się poświecić w 100 %. Ukończył medycynę, założył własną klinikę, żył swoim życiem bez potrzeby angażowania wszystkich swoich sił w treningi. Wybitna osobowość skażona własnymi problemami. Jeden z najwybitniejszych piłkarzy brazylijskich i świata urodził się 19 lutego 1954 roku.

Najlepiej Jego życie i piłkarską karierę opisuje Andrew Downie w książce Doctor Sócrates Piłkarz, Filozof, Legenda. Po przeczytaniu książki o wiele bardziej zwraca się uwagę na osobowość tej postaci. To że grał w Botafogo, Corinthians Paulista, chwilę w Fiorentinie, Flamengo i Satnosie, oraz był gwiazdą reprezentacji Brazylii a Jego opaska na głowie z Mundialu 1986 stała się ikoną schodzi na drugi plan.

Dostrzega się to jak traktował życie i futbol. Cieszyć się grą, bez obowiązków, zmagań, stresu. Nie musiał trenować z klubem, grał tylko mecze i był najlepszy. Niezwykle utalentowany człowiek, dążący do celów, chciał ukończyć medycynę i to zrobił, dzieląc obowiązki na uczelni z grą w piłkę. Miał wiele życiowych przemyśleń których nikt z Jego bliskich nie potrafił zrozumieć. Nadużywał znacznie alkoholu, a doszły do ego problemy osobiste i ten wielki piłkarz zmarł w wieku zaledwie 57 lat.