Sousa out !

Jest drugi dzień świąt Bożego Narodzenia 2021. O godzinie 16:03 prezes PZNP Cezary Kulesza potwierdził na Twitterze doniesienia, które krążyły od kilku dni w Internecie,  napisał:

Sousa objął stanowisko selekcjonera Reprezentacji Polski w styczniu 2021. Prowadził polski zespół na Mistrzostwach Europy, oraz w eliminacjach do Mundialu 2022. W marcu Polska ma rozegrać mecz barażowy z Rosją i jeśli wygra to zagra drugie spotkanie z Czechami lub Szwecją już bezpośrednio o awans. W tak ważnym momencie Sousa zaczął rozglądać się za nowym pracodawcą.

Oczywiście nie ma nic złego w tym, ale czy nie powinien tego robić tuż po Euro i przed startem eliminacji ? Jest to bardzo nie fair w stosunku do PZPN i polskich kibiców, zostawianie kadry przed tak ważnymi meczami jest mówiąc delikatnie nie na miejscu. Sousa dolał oliwy do ognia i pokazał, że jest świetnym krasomówcą i za pięknymi słowami nie idą czyny i w dodatku nie liczy się z nikim i niczym, i najważniejszy jest jego wybór.

Gdyby Sousa podjął taką decyzję w lipcu lub sierpniu, nikt nie miał by o niego pretensji, polska kadra miała by nowego trenera i prawdopodobnie też w marcu grała by baraże o Mundial. Jeżeli jednak Portugalczyk zdecydował się kontynuować pracę w Polsce to powinien liczyć się z tym, że będzie to robić zgodnie z kontraktem, czyli do Mistrzostw Świata 2022 a gdyby nie udało się awansować to do marca 2022.

Całe szczęście Cezary Kulesza stanowczo się nie zgodził na prośbę Sousy i dwustronne rozwiązanie kontraktu bez żadnych konsekwencji. Teraz jedyną drogą na rozwiązanie umowy jest zapłacenie odszkodowania na rzecz PZPN.

Czy Sousa powinien nadal pracować z Reprezentacją Polski ?

Po próbie rozwiązania umowy Sousa powinien przestać pełnić funkcję selekcjonera Reprezentacji Polski. Sytuacja jest podobna do tej sprzed kilkunastu lat, kiedy to Leo Beenhakker chciał zostawić stanowisko w Polsce i zacząć pracować w Holandii. Wówczas PZPN się nie zgodził, a kadra z Beenhakkerem sięgnęła dna w eliminacjach do Mistrzostw Świata 2010. Jeżeli ktoś nie chce pracować to nie powinien, ale musi ponieść konsekwencje swojej decyzji.

Kto nowym selekcjonerem Reprezentacji Polski ?

W takiej sytuacji na marcowe mecze Reprezentację Polski powinien objąć polski trener. Wśród różnych głosów pojawiają się nazwiska Nawałki, Michniewicza, a nawet Probierza. Odpowiedzialność jest ogromna, ale do ugrania jest wiele. W dodatku nowy trener nie będzie rozliczany tak ostro bo zawsze będzie miał wytłumaczenie w postaci krótkiego czasu pracy. Na pewno nie powinien tego stanowiska obejmować Brzęczek, było by to bardzo nietaktowne ze strony PZPN.

 

Źródło zdjęcia: Paulo MCD Sousa Twitter: @paulomcdsousa