HistoriaTego dnia

Tego dnia w futbolu– 9 czerwca urodził się Antoni Barwiński

Urodził się w Jaśle, lecz związany był bardziej z Tarnowem, gdzie grał dla tamtejszych klubów-Tarnovii i Unii. Mowa o Antonim Barwińskim, który na świat przyszedł 9 czerwca 1923 roku. Grał na pozycji obrońcy i w pierwszych latach po II wojnie światowej był jednym z najlepszych zawodników z formacji defensywnej w naszym kraju. Wystąpił w 17 oficjalnych meczach Reprezentacji Polski.

W latach 1945-1955 grał dla Tarnovii, a później od 1956 do 1958 roku występował w Unii Tarnów. Był kuszony przez inne kluby, m.in.: Wisłę Kraków i Cracovię, jednak nie wyjechał z Tarnowa do innego miasta grać w piłkę. Nawet zainteresowanie Barwińskim wyraziło Glasgow Rangers, lecz w ówczesnych czasach taki transfer był niemożliwy.

W drużynie narodowej zadebiutował 19 lipca 1947 roku, wówczas Polska przegrała 1-2 z Rumunią w meczu towarzyskim przeciwko Rumunii. Barwiński rozegrał całe spotkanie. Miał wtedy 24 lata i 1 miesiąc. Wszystkie mecze, jakie rozegrał w reprezentacji, były spotkaniami towarzyskimi, lub były meczami w ramach Mistrzostw Bałkan i Europy Centralnej. W swoim przedostatnim występie w narodowej reprezentacji był kapitanem. 14 maja 1950 roku we Wrocławiu Polacy zremisowali z Rumunią. Kilka tygodni później 4 czerwca Barwiński rozegrał ostatnie spotkanie w Reprezentacji Polski. W Warszawie Polska przegrała 2-5 z Węgrami.

Zmarł 5 stycznia 2005 roku w Tarnowie.

 

Reprezentacja Polski przed meczem ze Słowacją w 1947 roku. Barwiński stoi 5 od lewej. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe (NAC)