HistoriaTego dnia

Tego dnia w futbolu– 27 marca debiut Platiniego

27 marca 1976 roku na Parc des Princes Reprezentacja Francji zremisowała z Czechosłowacją 2-2. W podstawowym składzie Francji znalazł się blisko 21-letni Michel Platini. Ówczesny zawodnik AS-Nancy stał się później ikoną nie tylko francuskiej, ale i światowej piłki. Trzy raz otrzymał Złotą Piłkę, został Mistrzem Europy 1984, oraz zdobył z Juventusem Puchar Europy, Superpuchar Europy i Puchar Interkontynentalny. W latach 2007-2015 był prezydentem UEFA.

W debiucie w Reprezentacji Francji Platini zdobył gola. Najpierw Czechosłowaków pokonał w 17 minucie Gérard Soler, a drugiego gola w 73 minucie strzelił właśnie Platini. Czechosłowacy odpowiedzieli 2 bramkami. W 78 minucie trafił Anton Ondruš, a w 83 Karol Dobiaš. Był to pierwszy mecz oficjalny Francji w 1976 roku. Miesiąc później 24 kwietnia Francja pokonała, także w meczu towarzyskim Polskę 2-0.

Platini jednak wtedy nie zagrał. Michel Platini rozegrał w drużynie narodowej 77 meczów, strzelił 41 bramek. Ostatni raz zagrał 29 kwietnia 1987. Francja wtedy wygrała z Islandią 2-0. 47 razy Platini był kapitanem reprezentacji. Nigdy Michel Platini nie zagrał przeciwko Polsce.