Historia Zakładów Sportowych

W obecnych czasach w prawie w każdym można znaleźć punkt, w którym można obstawić wyniki wydarzeń sportowych, a także można to zrobić na wielu stronach internetowych i w aplikacjach mobilnych. Zakłady bukmacherskie stały się ważną częścią życia okołosportowego. Obstawianie meczów, czy też innych rozgrywek i rywalizacji stały się ciekawą rozrywką, możliwością dorobienia pieniędzy, ale też przyczyniły się do popadnięcia w nałóg, oraz przyczyniły się do wielu afer. Jaki więc był początek zakładów bukmacherskich?

Bukmacher, a więc osoba lub organizacja zajmująca się przyjmowaniem zakładów sportowych, to słowo pochodzi z języka angielskiego, book oznacza zakład, a maker to tworzyć/ robić, stąd słowo bukmacher. Nie bez powodów ta definicja związana jest z Anglią. To właśnie tam przy okazji wyścigów konnych zapoczątkowano zakłady, które dzisiaj są tak bardzo zaawansowane.

Pierwsze zakłady sportowe

Pierwsze zakłady przy okazji wyścigów konnych miały miejsce w 1795 roku na torze wyścigowym Newmarket. Były to jednak zakłady całkiem odmienne od tych, jakie znamy dzisiaj. II połowa XIX wieku to rozwój piłki nożnej. Na początku głównie w Wielkiej Brytanii, a z czasem także w pozostałych krajach. Wraz z rozwojem futbolu, rozwijały się też inne dziedziny życia związane z piłką nożną. Zakłady robiono pod stadionami, przed meczami. Pierwszym punktem bukmacherskim był Littlewood Pools of Liverpool. Założycielem był angielski businessman John Moores.

Również w Polsce społeczeństwo, poza samym sportem interesowało się obstawianiem meczów i przy okazji możliwości zarobienia pieniędzy. Już w pierwszym 20-leciu XX wieku można było w Polsce legalnie typować wyniki. Po II wojnie światowej zakładów można było dokonywać w punktach Totalizatora Sportowego.

Rozwój branży bukmacherskiej

Lata 90 przyniosły transformację także w branży bukmacherskiej. Zaczęły powstawać nowe samodzielne firmy oferujące zakłady sportowe ze wszystkich możliwych sportów i z całego świata. Krokiem milowym dla obstawiania meczów, było umożliwienie typowania poprzez internet. Dzięki czemu nawet w trakcie trwania wydarzenia sportowego można dokonywać typowania. Branża bukmacherska tak się rozrosła, że powstają o tym książki, filmy, oraz strony z poradami dla bukmacherów. Do tego trzeba dodać analizy, różne systemy zakładów, oraz ich rodzaje. Na portalu www.bukmacher.org  można zdobyć wiedzę o obstawianiu wydarzeń sportowych, od podstawowych informacji zaczynając, a kończąc na strategiach, poradach psychologicznych, także rodzajach płatności. Jak widać bukmacherka to nie tylko postawienie znaczka na kuponie, ale cała procedura i wiedza skupiająca zaawansowaną naukę i technologię.

Afery bukmacherskie

Obstawianie meczów, czy innych dyscyplin niesie też za sobą spore ryzyko. Poza uzależnieniem historia zna przypadki, gdzie poprzez zakłady bukmacherskie ludzie trafiali do więzień, a klubom odbierano tytułu mistrzowskie. Najgłośniejsze tego typu afery miały miejsce we Włoszech. Włosi pokochali obstawianie meczów, zwłaszcza Serie A, pomiędzy rokiem 1948, a 1998 w Italii wypełniono 50 miliardów kuponów! W 1980 roku wybuchła afera o nazwie Totonero. Stali za nią Massimo Cruciani i Alvaro Trinca. W restauracji prowadzonej przez Alvaro Trinca, często przychodzili piłkarze Lazio. Jak się później okazało, podczas stołowania tam zawodników, dochodziło do różnych ustaleń co do przyszłych meczów. Później Cruciani i Trinca obstawiali spotkania, ale w zakładach nielegalnych. Na szczęście sprawa wyszła szybko na jaw i proceder zakończono. Najwięcej szumu narobiło się w 2006 roku, tuż przed Mundialem w Niemczech. Afera Calciopoli związana była z kilkoma klubami i dotyczyła meczów w latach 2004-2006. Juventus utracił tytuły mistrzowskie z lat 2004/2005 i 2005/2006, oraz spadł do Serie B, inne kluby dostały kary odjęcia punktów w następnych sezonach (Fiorentina, Reggina, Milan, Lazio).

Jak obstawiać mecze, żeby wygrać

Historia pokazuje, że zakłady bukmacherskie są świetną rozrywką, ale też niesie niebezpieczeństwo jeżeli robi się to w niewłaściwy sposób. Warto więc dowiedzieć się jak najwięcej o zakładach, poczytać, posprawdzać, a dopiero później mądrze typować i liczyć na wygrane.