HistoriaInfo

Historia Zakładów Sportowych

W obecnych czasach w prawie w każdym można znaleźć punkt, w którym można obstawić wyniki wydarzeń sportowych, a także można to zrobić na wielu stronach internetowych i w aplikacjach mobilnych. Zakłady bukmacherskie stały się ważną częścią życia okołosportowego. Obstawianie meczów, czy też innych rozgrywek i rywalizacji stały się ciekawą rozrywką, możliwością dorobienia pieniędzy, ale też przyczyniły się do popadnięcia w nałóg, oraz przyczyniły się do wielu afer. Jaki więc był początek zakładów bukmacherskich?

Bukmacher, a więc osoba lub organizacja zajmująca się przyjmowaniem zakładów sportowych, to słowo pochodzi z języka angielskiego, book oznacza zakład, a maker to tworzyć/ robić, stąd słowo bukmacher. Nie bez powodów ta definicja związana jest z Anglią. To właśnie tam przy okazji wyścigów konnych zapoczątkowano zakłady, które dzisiaj są tak bardzo zaawansowane.

Pierwsze zakłady sportowe

Pierwsze zakłady przy okazji wyścigów konnych miały miejsce w 1795 roku na torze wyścigowym Newmarket. Były to jednak zakłady całkiem odmienne od tych, jakie znamy dzisiaj. II połowa XIX wieku to rozwój piłki nożnej. Na początku głównie w Wielkiej Brytanii, a z czasem także w pozostałych krajach. Wraz z rozwojem futbolu, rozwijały się też inne dziedziny życia związane z piłką nożną. Zakłady robiono pod stadionami, przed meczami. Pierwszym punktem bukmacherskim był Littlewood Pools of Liverpool. Założycielem był angielski businessman John Moores.

Również w Polsce społeczeństwo, poza samym sportem interesowało się obstawianiem meczów i przy okazji możliwości zarobienia pieniędzy. Już w pierwszym 20-leciu XX wieku można było w Polsce legalnie typować wyniki. Po II wojnie światowej zakładów można było dokonywać w punktach Totalizatora Sportowego.

Rozwój branży bukmacherskiej

Lata 90 przyniosły transformację także w branży bukmacherskiej. Zaczęły powstawać nowe samodzielne firmy oferujące zakłady sportowe ze wszystkich możliwych sportów i z całego świata. Krokiem milowym dla obstawiania meczów, było umożliwienie typowania poprzez internet. Dzięki czemu nawet w trakcie trwania wydarzenia sportowego można dokonywać typowania. Branża bukmacherska tak się rozrosła, że powstają o tym książki, filmy, oraz strony z poradami dla bukmacherów. Do tego trzeba dodać analizy, różne systemy zakładów, oraz ich rodzaje.

Afery bukmacherskie

Obstawianie meczów, czy innych dyscyplin niesie też za sobą spore ryzyko. Poza uzależnieniem historia zna przypadki, gdzie poprzez zakłady bukmacherskie ludzie trafiali do więzień, a klubom odbierano tytułu mistrzowskie. Najgłośniejsze tego typu afery miały miejsce we Włoszech. Włosi pokochali obstawianie meczów, zwłaszcza Serie A, pomiędzy rokiem 1948, a 1998 w Italii wypełniono 50 miliardów kuponów! W 1980 roku wybuchła afera o nazwie Totonero. Stali za nią Massimo Cruciani i Alvaro Trinca. W restauracji prowadzonej przez Alvaro Trinca, często przychodzili piłkarze Lazio. Jak się później okazało, podczas stołowania tam zawodników, dochodziło do różnych ustaleń co do przyszłych meczów. Później Cruciani i Trinca obstawiali spotkania, ale w zakładach nielegalnych. Na szczęście sprawa wyszła szybko na jaw i proceder zakończono. Najwięcej szumu narobiło się w 2006 roku, tuż przed Mundialem w Niemczech. Afera Calciopoli związana była z kilkoma klubami i dotyczyła meczów w latach 2004-2006. Juventus utracił tytuły mistrzowskie z lat 2004/2005 i 2005/2006, oraz spadł do Serie B, inne kluby dostały kary odjęcia punktów w następnych sezonach (Fiorentina, Reggina, Milan, Lazio).

Jak obstawiać mecze, żeby wygrać

Historia pokazuje, że zakłady bukmacherskie są świetną rozrywką, ale też niesie niebezpieczeństwo jeżeli robi się to w niewłaściwy sposób. Warto więc dowiedzieć się jak najwięcej o zakładach, poczytać, posprawdzać, a dopiero później mądrze typować i liczyć na wygrane.