Historia

Tego dnia w futbolu– 4 lipca Cud w Bernie

„Na pamiątkę mistrzowskiej reprezentacji Węgier”- taki napis znalazł się na znaczkach pocztowych, które jak się okazało wydrukowano przedwcześnie i nie trafiły nigdy do obiegu. Nikt nie miał wątpliwości, że w finale Mistrzostw Świata 1954 rozgrywanego w szwajcarskim Bernie 4 lipca, węgierska „Złota Jedenastka” przegra z RFN. Węgrzy mieli wtedy za sobą 24 mecze bez porażki (od 15 czerwca 1952), a licząc od 4 czerwca 1950 przegrali tylko jedno spotkanie z Związkiem Radzieckim. Do tego należy dodać wygrane 6-3 i 7-1 z Anglią. To była wspaniała drużyna z świetnymi piłkarzami, min.: Gyula Grosics, Jenő Buzánszky, Zoltán Czibor, Ferenc Puskás i z trenerem Gusztávem Sebesem na czele.

Mistrzowie olimpijscy z Helsinek z 1952 roku w fazie grupowej rozbili Koreę Południową 9-0, oraz RFN 8-3. Niemcy natomiast poza porażką z Węgrami, wygrali z Turcją dwa razy 4-1 i w barażach 7-2. W ćwierćfinale Węgry pokonały Brazylię 4-2, a w półfinale Urugwaj 4-2 po dogrywce. RFN rozprawiło się z Jugosławią 2-0 i z Austrią 6-1.

Finał rozpoczął się zgodnie z planem. W 6 minucie wynik otworzył Ferenc Puskás, a dwie minuty później podwyższył Zoltán Czibor. Szybko odpowiedzieli Niemcy bo w 10 minucie bramkę kontaktową zdobył Max Morlock. Do wyrównania doprowadził Helmut Rahn. Czas mijał i kolejne gole nie padały. Sensacja była blisko chodź Węgrzy nie mogli w to uwierzyć. W 84 minucie na 3-2 strzelił ponownie Rahn, rywale już nie odpowiedzieli. Skazani na złoto Węgrzy odnieśli porażkę, która odbiła się na całym narodzie a trauma trwa do dzisiaj w węgierskim społeczeństwie.

Finał Mistrzostw Świata 1954 RFN-Węgry 3-2

Bramki: Ferenc Puskás 6′, Zoltán Czibor 8′- Max Morlock 10′, Helmut Rahn 18′, 84′

4 lipca 1954

Stadion: Berno – Wankdorfstadion

Widzów 60 tysięcy

Sędziowie: William Ling (Anglia)- główny, Vincenzo Orlandini (Włochy), Sandy Griffiths (Walia)

RFN: Toni Turek, Jupp Posipal, Werner Kohlmeyer, Horst Eckel, Werner Liebrich, Karl Mai, Helmut Rahn, Max Morlock, Ottmar Walter, Fritz Walter- kapitan, Hans Schäfer

Węgry: Gyula Grosics, Jenő Buzánszky, Mihály Lantos, József Bozsik, Gyula Lóránt, József Zakariás, Zoltán Czibor, Sándor Kocsis, Nándor Hidegkuti, Ferenc Puskás- kapitan, Mihály Tóth

O czasach Złotej Jedenastki, oraz o finale i jego konsekwencjach opowiada książka Wydawnictwa Arena „Mistrzowie bez tytułu” autorstwa Norberta Tkacza, Daniela Karasia i Davida Zeiskiego.

Foto: historiajednejfotografii.blogspot.com