Słownik piłkarski: #3 Gol olimpijski
Bramki z stałych fragmentów gry często przesądzają o losach spotkaniach. Zazwyczaj gole padają z rzutów wolnych, lub karnych. Natomiast strzelenie bramki bezpośrednio z rzutu rożnego zdarza się rzadko ale bywa i tak. Wyczyn ten stał się już tematem badań praw fizyki. To jest niebywałe że z zerowego kąta piłka może zostać tak podkręcona, mijając przy tym obrońców i bramkarza drużyny przeciwnej.
Gol olimpijski – co to jest ?
Właśnie golem olimpijskim nazywa się bramkę strzeloną bezpośrednio z rzutu rożnego. Wiąże się to z meczem Urugwaj-Argentyna, który odbył się 2 października 1924 roku podczas którego padł taki gol. Autorem bramki był Cesareo Onzari. Być może gdyby spotkanie sędziował inny sędzia bramki by nie uznał bo dopiero14 czerwca 1924 roku zmieniono przepisy i zdecydowano o uznawaniu goli strzelonych bezpośrednio z rzutu rożnego. W Argentynie bramkę nazwano el gol olimpico, czyli gol olimpijski. Spotkanie oczywiście nie odbyło się w ramach Igrzysk Olimpijskich, ale Urugwaj wówczas był aktualnym złotym medalistą Igrzysk z Paryża 1924. Mecz z Argentyną miał przekonać świat, że to jednak Argentyna i tak jest najlepsza. Spotkanie zakończyło się wygraną Albiceleste 2:1. Z samym meczem, oraz rywalizacją argentyńsko-urugwajską wiąże się spora historia ale o tym może innym razem.
Bramki z rzutu rożnego- przykłady
Przez lata strzelono niezłą liczbę goli bezpośrednio z rzutu rożnego. Jednym z najsłynniejszych był gol zdobyty przez Kazimierze Deynę 29 października 1977 w meczu na Stadionie Śląskim w Chorzowie Polska – Portugalia w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata 1978. Zamiast jednak szału radości na trybunach kibice zaczęli głośno gwizdać strzelca bramki.
Zdjęcie w nagłówku: Background photo created by jcomp - www.freepik.com